Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

Arcanele minore

Discutii despre semnificatia cartilor de Tarot.
Peitho
Goddess
Zodie: Varsator

Re: Arcanele minore

Mesaj de Peitho » 13 Noi 2008, 12:12

Asa e...dar de acolo am citit primele interpretari si mi-au ramas in minte.
Ce mi-a placut ca acolo sunt si descrieri fizice a cartilor ce semnifica persoane (regi, regine)
Calatorul trebuie sa bata la toate portile inainte de a ajunge la a sa.
Trebuie sa ratacim prin toate lumile din afara pentru a ajunge in sfarsit la templul cel mai launtric.

Tzadde
Antares
Zodie: Sagetator

Mesaj de Tzadde » 13 Noi 2008, 14:39

Din memorie...

Regele si Regina de Spade reprezinta persoanele brunete...
Regele si Regina de Monede reprezinta persoane satene...
Regele si Regina de Cupe reprezinta persoanele blonde...
Regele si Regina de Bate reprezinta persoanele roscate...

Dar nu sunt sigur la Monede, poate am incurcat cu Batele...
"Toate îşi au vremea lor, şi fiecare lucru de supt ceruri îşi are ceasul lui."

Eclesiastul 3:1

Peitho
Goddess
Zodie: Varsator

Mesaj de Peitho » 13 Noi 2008, 14:41

Nu ai incurcat. E ok descrierea ta :ok:
Calatorul trebuie sa bata la toate portile inainte de a ajunge la a sa.
Trebuie sa ratacim prin toate lumile din afara pentru a ajunge in sfarsit la templul cel mai launtric.

cruela
membru Pro
Zodie: Pesti

Mesaj de cruela » 13 Noi 2008, 18:28

eu prefer descrierile caracterului celor fizice.

asaaaaaa
ce va povesteam eu de 2 de bate hm??????

ei azi am avut parte de 2 de bate cat sa-mi iasa pe nas .
probabil ziceau cartile "vrei doi de bate? atunci na! si na! si na!"

ce nesigura eram eu, acum sunt as in doi de bate :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
va pove mai tarziu
" un intelectual rezolva problemele, un geniu le evita" einstein

deiuta
membru

Mesaj de deiuta » 26 Noi 2008, 10:20

Ca si timp in tarot:

Batele reprezinta zile
Cupele = saptamani
Spadele = luni
Monedele = ani
deiuta

deiuta
membru

Mesaj de deiuta » 26 Noi 2008, 10:29

Mai e o varianta de calculare a timpului in tarot. Se schimba doar semnificatia spadelor si monedelor.
De exemplu, daca luam in considerare nr 2 in tarot :grin: ar fi
2 bate: 2 zile
2 cupe : 2 saptamani
2 spade : 2 x 2saptamani (adica se inmulteste nr cartii cu 2 saptamani)
2 monede : 2 luni

Mie imi place mai mult prima varianta, dar vorba Cruelei, fiecare cum simte ca i se potriveste!

ps: Cred ca ar fi trebuit sa fac subiect nou cu timpii in tarot... poate ma ajuta Mihnea :D
deiuta

cruela
membru Pro

Mesaj de cruela » 26 Noi 2008, 10:39

http://www.polirom.ro/catalog/carte/tar ... iere-1767/

eu am aceasta carte unde este prezentata o metoda de determinare a timpului .
se ia in considerare aparitia asilor intr-o etalare celtica .

determinarea timpului ( in functie de aparitia sau nu a asilor in pozitii cheie ) poate avea precizie de zile ( 3 luni 2 saptamani si 4 zile)

este mult de scris si complicat . nu pot sa ma apuc acum sa scriu aici .

cruela
membru Pro

Mesaj de cruela » 26 Noi 2008, 11:43

uitati am facut eu o etalare ca sa exemplific .

intrebare : cind o sa ne mutam din casa asta ( m-am concentrat special sa apara un As -element important temporal, in una din pozitiile 5,6,7,8,9,10 al crucii celtice)
si surpriza a aparut .

Imagine

asul de monede care inseamna ( conmform cartii respective) iarna respectiv lunile dec/ian/feb. a parut in pozitia 9.
pozitia 9 intr-o cruce celtica inseamna posibilitati obstacol ,lucruri probabile care pot influenta rezultatul sau pozitia 9 ne poate indica o calauzire, un sfat ,un mod de comportare ,ce trebuie sa facem pt a ajuta un rezultat bun sau pt a diminua un deznodamant sumbru.

asadar aparitia as-ului in pozitia 9 nu e o garantie ,o ceritudine ca evenimentul va avea loc ,se va implini . depinde f mult de ce vom face noi in privinta realizarii scopului . depinde si de cartile celelalte aparute in etalare.

pozitia 10 din et crucea celtica este pozitia datei . numarul arcanei reprezinta nr saptamanii de la inceputul anotimpului indicat de as.
la noi este dec/ian/febr deci a 5 saptamana de la 1 dec .

e mai complicat aici pt ca 1/2 de spt e in dec 1/2 in ian.
29/30/31 dec si 1/2/3/4 ian .

asadar evenimentul respectiv se va produce probabil in aceasta saptamana .

ca sa determinam si ziua ....(aici o sa revin mai tz ca-mi trebuie mai multa rabdare)

privind insa etalarea pe ansamblu ....... exista sanse in viitorul apropiat de a ne muta ( 4bate poz6).
posibilitatile vor fi independent de mine . vor apare din partea altcuiva ( cv de monede in poz 8)

daaaar nu stiu daca se vor concretiza ( 5 spade in poz 10 )
clarificare pt 5 spade a fost judecata .

probabil vom analiza mai in amanunt problema si nu ni se va parea o idee prea buna si vom renunta. la modul : la inceput vom fi hotarati sa facem pasul ne vom da cuvintul ,batem palma si apoi ne razgandim.

sau vom fi noi la rindul nostru pacaliti ,amagiti . adica : hai sa va dau casa stai unpic ca nu o mai dau .

totusi as de monede in poz 9 interpretandu-l nu numai dpdv temporal ar fi un sfat sa acceptam oportunitatea investitiei aparute.

cruela
membru Pro

Mesaj de cruela » 26 Noi 2008, 12:17

daca in etalare nu apare o carte a anotimpului respectiv nu apare niciun as in pozitiile 5,6,7,8,910 .
se repeta etalarea .daca nici a 2 a oara nu apare un as in pozitiile respective nu se mai etaleaza .
faptul ca nu a aparut o data precisa inseamna ca evenimentul respectiv depinde de mai multe circumstante ,sau atitudinea consultantului trebuie schimbata.etc.

daca in pozitia 10 apare o carte de curte inseamna ca o persoana are rol determinant in problema . si ca si carte a datei se merge descrescator prin pozitiile etalarii 9/8/7 pina sa gaseste o arcana numerotata aceasta reprezentind cartea datei .

daca in poz 10 apare o arcana majora inseamna ca in situatia respectiva sunt implicate energii mai profunde .

numarul cartii aparute in etalare cind e vb de o arcana majora se reduce la o cifra prin insumarea cifrelor numarului respectiv de exemplu soare in poz 10 inseamna prima saptamana din anotimp 19 = 1+9=10=1+0=1.

din punctul asta de vedere metoda are lacune pt ca un anotimp are mai mult de 12 saptamani . asta inseamna ca in ultimele saptamani ale anotimpului nu se pot intimpla evenimentele :pardon:

totusi metoda asta o gasesc utila si realista . faptul ca probabilitatea sa-ti apara un as in pozitiile respective ale unei etalari celtice este relativ mica .aparitia lor parca iti da o certitudine a realizarii evenimentului . chiar daca nu stii data exacta .uneori iti e suficienta si luna :grin:

deiuta
membru

Mesaj de deiuta » 15 Dec 2008, 10:39

Cruela,
cruela scrie: determinarea timpului ( in functie de aparitia sau nu a asilor in pozitii cheie ) poate avea precizie de zile ( 3 luni 2 saptamani si 4 zile)
Scuze ca ma bag printre alte subiecte dar nu stiu unde sa imi postez intrebarea.

Daca intr-o etalare cu crucea celtica, mi-au aparut in pozitia 6 - as de spade si in pozitia 10 as de cupe, cum se poate interpreta in acest caz timpul?
deiuta

Scrie răspuns