Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

Arcanele minore

Discutii despre semnificatia cartilor de Tarot.
cruela
membru Pro
Zodie: Pesti

Re: Arcanele minore

Mesaj de cruela » 13 Sep 2009, 11:16

da .multumesc :grin:

intre timp mi-am "personalizat" asii .
pentru mine : as spade iarna
as cupe primavara
as bate vara
as monede toamna.

important e ca inainte sa etalezi .sa ai deja in cap ce reprezinta fiecare as pt tine .
ca un fel de semnificatori .

in etalarea mea din urma am observat ca asul de monede l-am luat ca reprezentand iarna,si asa o sa-l citesc si acum in aceea etalare.

fiecare insa isi poate alege anotimpul corespunzator fiecarui as in functie de cum simte .
mie asa mi s-a parut logic :grin:
" un intelectual rezolva problemele, un geniu le evita" einstein

Dama de Trefla
Pirandó
Zodie: Sagetator

Mesaj de Dama de Trefla » 02 Oct 2009, 09:13

Cruela (daca mai intri) zi-mi si mie te rog ce inseamna daca a iesit asul in pozitia 7 intr-o cruce celtica. Stiu ca e pozitia care arata ca asa vad lucrurile... deci s-ar putea lua ca evenimentul nu ii musai sa se intample, ca e doar speranta mea ca si temporalitatea data de as sa fie atunci
Oare zic bine? :dontknow:

Si daca ai un pic de chef, sa explici si cum e cu zilele, ca nu am priceput decat cum se ia saptamana (numarul de pe cartea din pozitia 10). Dar ziua?
Ieri este istorie.....Maine este mister...

iard
membru Club

Mesaj de iard » 03 Oct 2009, 01:49

Dama de Trefla scrie:Cruela (daca mai intri) zi-mi si mie te rog ce inseamna daca a iesit asul in pozitia 7 intr-o cruce celtica. Stiu ca e pozitia care arata ca asa vad lucrurile... deci s-ar putea lua ca evenimentul nu ii musai sa se intample, ca e doar speranta mea ca si temporalitatea data de as sa fie atunci
Scuze daca intervin neinvitat in discutia asta :grin:
Daca ne luam dupa tipul care a publicat primul Crucea Celtica (Arthur Edward Waite - The Pictorial Key to the Tarot - 1910), pozitia 7 reprezinta pozitia sau atitudinea Semnificatorului in chestiunea care constituie tema consultatiei, deci nu este vorba de o speranta (cartea de pe pozitia 9 arata sperantele sau temerile legate de chestiunea respectiva).
Problema aflarii unei date cu ajutorul Tarotului este extrem de spinoasa si controversata. Cel mai bine este sa-ti stabilesti propriile interpretari, asa cum bine zicea si cruela. Daca vezi ca ceva merge mai mereu pentru tine, e foarte bine.
Desi nu vreau sa dau nastere la polemici si nici nu ma prea pricep, cartea lui Connolly (la care s-a facut referire in legatura cu datele) nu prea imi inspira mare incredere.
De exemplu, pozitia 7 din Crucea Celtica "Aceasta carte reprezinta sentimentele dvs. negative", cand mai toti autorii se refera la 7 ca la cartea care defineste sinele Semnificatorului.
Un alt motiv ar fi faptul ca, desi utilizeaza in carte un pachet standard Rider Waite Smith, pune ca desen la Arborele Vietii varianta lui Aleister Crowley (cu Steaua si Imparatul schimbate), cand este suficient sa citesti Moonchild a lui Crowley ca sa afli ce parere avea el despre Waite (ca sa nu mai zicem ca i-a si publicat un necrolog cand Waite inca nu murise...)
:lol:
Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior, semper in te glorior!

Dama de Trefla
Pirandó
Zodie: Sagetator

Mesaj de Dama de Trefla » 09 Oct 2009, 19:29

:shock: ok, multam de raspuns. se vede ca esti citit in ale tarotului. din pacate nu prea pot participa la discutie ca sunt sub piciorul broastei in ceea ce privesc cunostintele mele la tarot. abia abia ma inspira imaginile cartilor ca sa scriu o propozitie despre ele :blush:

referitor la temporalitate, cel putin la leno/oracole, dar banuiesc ca aici ar intra si tarotul, nu cred ca pot oferi un raspuns exact. esoterismul nu este o stiinta exacta. desi ar fi foooaarteeee bine sa fie, desi fara pic de adrenalina prin viata :pardon:
Ieri este istorie.....Maine este mister...

iard
membru Club

Mesaj de iard » 09 Oct 2009, 22:41

Dama de Trefla scrie:esoterismul nu este o stiinta exacta
Exact! Tocmai din acest motiv am zis ca cel mai bine e sa-ti stabilesti propriile interpretari.
De exemplu, eu am incercat mai multe metode recomandate de diversi autori pentru a determina perioada/timpul. Niciuna nu a functionat cum trebuie... Pe urma am incercat diverse altele adunate de pe forumuri. La fel... pana am gasit in sfarsit ceva (tot de pe un forum) care pare sa mearga cat de cat pentru mine.
Probabil e aceeasi chestie ca si cu pachetele diferite, fiecare isi gaseste pana la urma unul care sa-l atraga, cu care sa intre intr-o stransa conexiune si cu care sa obtina cele mai bune rezultate :cool:
Dama de Trefla scrie:se vede ca esti citit in ale tarotului
O chestie dragutza. Mary Greer, autoarea a vreo duzina de carti de referinta in domeniul Tarotului, spunea pe un forum: I don't follow any system absolutely and try to stay away from timing issues - unless it's vitally important or a time factor seems obvious. Asa ca daca ea care le scrie prefera sa nu se prea bage, eu care le citesc... cu atat mai putin. :grin:
Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior, semper in te glorior!

Scrie răspuns