Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

Cum sa supravetuiesti in secolul 21

Discutii ce nu se incadreaza la cele de mai sus (Lenoscop, Simbol Sabian etc).
dulceandra
membru
Zodie: Varsator

Cum sa supravetuiesti in secolul 21

Mesaj de dulceandra » 09 Mai 2011, 23:41

Unii oameni nu gasesc nici un sens in a trai viata asta!
Generatia noastra a tinerilor urla: Nu merita!!!! Si da asa este nu merita sa traim astfel de vremuri deoarece parintii nostri nu si-au dorit asta pentru noi, pentru ca traim intr-o lume nebuna nebuna de tot.
Rugăciunea îi ajută pe oameni să îşi tempereze mânia şi să fie mai puţin agresivi

dulceandra
membru

Re: Cum sa supravetuiesti in secolul 21

Mesaj de dulceandra » 09 Mai 2011, 23:49

Toti vor sa se sinucida , si ca explicatie la ce zic va ofer niste exemple despre oameni mari oameni cu cariere. Un exemplu veritabil Rockerii Freddie Mercury cantaretul din formatia Queen inainte de a muri de sida isi compusese un testament muzical , intrebanduse pentru ce traim ce rost are viata asta pentru ei si in general. "Stie oare cineva pentru ce traim?" asta a fost intrebarea . A fost candva un solist vestit din formatia Nirvana Kurt Cobain era socotit simbolul Generatiei x. La 27 ani plin de glorie si bani, si proaspat tatica si-a pus pusca la tampla si s-a sinucis.Motivul ca sar ura si ar vrea sa moara.
Rugăciunea îi ajută pe oameni să îşi tempereze mânia şi să fie mai puţin agresivi

jr_fairy
Licorna
Zodie: Capricorn

Mesaj de jr_fairy » 10 Mai 2011, 09:53

Eu personal nu inteleg topicul deschis de tine. Ai ales un titlu si transmiti alte mesaje decat ce ar vrea sa transmita titlul.
Si sincera sa fiu nu mi se pare nici potrivit. Cu siguranta raspunsurile vis-a-vis de situatiile expuse de tine pot fi usor explicate. Dar ma "amuza" ca unii adreseaza intrebari si asteapta raspunsuri, nu cauta de unii singuri.
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

lumininita
membru Club
Zodie: Pesti

Mesaj de lumininita » 11 Mai 2011, 08:32

ba mie mi se pare interesant , fiecare are voie si e liber sa scrie ce gindeste nu mai sintem in comunist ca sa fim toti la fel , iar daca te referi la mine cu raspunsurile da le caut , dar asa scrie si in bliblie cauta si vei gasi , nu esti tu d-zeu sa critici pe toata lumea ??? lasa-ne si pe noi na ne facem intrarile cum stim cum credem asa reusesti sa cunosti lumea daca tot vrei sa o cunosti

jr_fairy
Licorna

Mesaj de jr_fairy » 11 Mai 2011, 10:54

Cred ca tu nu ai citit atenta mesajul meu. Nu ai inteles nimic din ce am transmis. Mi se pare ca nu dovedesti foarte mult respect fata de oameni.
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

dulceandra
membru

Mesaj de dulceandra » 11 Mai 2011, 18:06

Eu am incercat sa imi spun propria parere despre ceva , poate vi se pare anormal ce am scris. Dar spuneti voi ! Nu este adevarat tot ce am scris ? Timpurile de acum nu mai sunt ce erau o data . Dupa parerea mea toata lumea are voie sa se exprime in felul lui. Eu am incercat sa arat aici ca lumea in general pana si vedetele nu mai gasesc motiv sa traiasca sa lupte sa isi gaseasca un ideeal !!!

dulceandra
membru

Mesaj de dulceandra » 11 Mai 2011, 18:11

Sa dam un sens afirmatiei Aici si acum?
Aici si acum zona in care muritorii isi investesc sperantele si viata , fara sa se gandeasca .Dincolo de ocean lumea gandeste la fel : " Scopul central al vietii este sa te simti OM cu tine insusto", nu-i asa ca atata timp cat nu-ti gasesti un sens in viata simti ca nu ai pentru ce traI? Dar unii care au gasit celebritate copii si o familie de ce se sinucid?

dulceandra
membru

Mesaj de dulceandra » 11 Mai 2011, 18:12

dulceandra scrie:Sa dam un sens afirmatiei Aici si acum?
Aici si acum zona in care muritorii isi investesc sperantele si viata , fara sa se gandeasca .Dincolo de ocean lumea gandeste la fel : " Scopul central al vietii este sa te simti OK cu tine insusto", nu-i asa ca atata timp cat nu-ti gasesti un sens in viata simti ca nu ai pentru ce traI? Dar unii care au gasit celebritate copii si o familie de ce se sinucid?

jr_fairy
Licorna

Mesaj de jr_fairy » 11 Mai 2011, 18:12

Pana si ratacirea este o etapa din care trebuie sa invatam. Spiritele isi aleg calea singure. Si intotdeauna trebuie sa existe un echilibru. In orice.
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

dulceandra
membru

Mesaj de dulceandra » 17 Mai 2011, 13:52

Ce este pacatul?
Notiunea de "rau" nu este o inventie iudeo-crestina. Raul este o categorie morala aflata in centrul tuturor oamenilor si religiilor din lumea aceasta , plina de intrebari fara raspuns uneori.In unele cazuri echilivaleaza cu stricarea echilibrului natural.
Raul este acea incalcare a regulilor pe care omul o face uneori din disperare din fuga dupa bani . Banii sunt un lucru esential si de aceea oamenii au nevoie de ei ca sa supravietuiasca si de aceea unii fac rau altor oameni pentru ai obtine , din disperare.Biblia vorbeste despre un alt fel de rau "pacatul" . Pacatul nu e doar " greseala " pentru ca in spatele lui exisata intentionalitate. Eu consider ca unele persoane cred in Dumnezeu si doar asa se pot salva din acest rau denumit" Pacat" si doar asa se pot salva , sa ajunga curati in fata domnului nostru Isus Hristos .
Daca aveti voi altceva de spus in privinta acestor lucruri astept parerei!!!

Scrie răspuns