Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

E nevoie de har/ dar pentru buna interpretare a cartilor?

Discutii ce nu se incadreaza la cele de mai sus (Lenoscop, Simbol Sabian etc).
anitana
membru

E nevoie de har/ dar pentru buna interpretare a cartilor?

Mesaj de anitana » 10 Noi 2008, 19:48

Se spune adesea despre persoanele care fac foarte bine un lucru, ca au har.

Sunt persoane care nu au pictat niciodata ( cunosc eu) pana la 40 de ani iar cand au pus mana, din intamplare, pe o pensula, au stiut ce trebuie sa faca fara sa-i fi invat nimeni niciodata. Si nu doar atat, chiar le placea si ceea ce pictau era minunat.
Sunt astrologi care te uimesc cu ce-ti spun de trecut....iar mai apoi, cand se intampla (si in viitor) ce ti-au spus, ramai uimit.Sunt altii care nu nimeresc nimic ( eu am patit).

Oare cei care interpreteaza cartile cum se numesc? Intreb, pentru ca nu vreau sa spun ceva care sa supere pe cineva.
Asadar...Sunt "interpreti" ai cartilor care te lasa fara cuvinte. Sunt alti... ca mine (deocamdata) carora, a intelege 5 carti si a le lega, ar insemna o minune. Dar minuni se mai intampla! Nu?

Voi ce ziceti? Cele/cei care sunteti pe acest forum, cum ati inceput? Simtiti ca aveti har/dar pentru acest lucru? Cum vi se pare? Ati invatat ceva aici?

Va imbratisez :giverose:

Peitho
Goddess
Zodie: Varsator

Re: E nevoie de har/ dar pentru buna interpretare a cartilor?

Mesaj de Peitho » 11 Noi 2008, 12:30

Ai deschis un subiect tare interesant..cel putin pentru mine.
NU stiu daca l-as numi "har" capacitatea de a interpreta cartile, dar trebuie sa ai anumite trasaturi innascute ca sa poti sa te apleci asupra lor si sa faci conexiuni.
Eu consider ca cei care au aceasta putere de a interpreta cartile au cateva trasaturi in comun:
- sunt buni psihologi si sunt interesati de sufletul omului
- sunt buni observatori ai realitatii inconjuratoare
- de cele mai multe ori, nu vorbesc prea mult
- sunt studiosi si preocupati de simbolistica
- au capacitatea de a medita indelung asupra unei probleme
- cauta sa isi lamureasca singuri dilemele interioare
- nu depinde de ceilalti
- au putini prieteni, dar buni
- nu au incredere decat in ei insisi
- au convingeri si valori bine stabilite
- dar, mai ales, au muuuuuuulta rabdare. Un om care nu are suficienta rabdare sa priveasca anumite simboluri, sa le asocieze si sa le puna in acord cu viata interioara si cea cotidiana nu va reusi niciodata sa lege niste carti. Persoanele galagioase, repezite, obsedate de amanuntele vietii (un fir de praf, o clanta lustruita insuficient etc) idem.
Asa cum unele calitati ne fac sa fim potriviti pentru o profesie.

"Harul",cum ii zici tu, eu cred ca e dat de aceste calitati, care si ele vin de la Dumnezeu.Cum sa ii numim pe cei care interpreteaza cartile? Nu am gasit pana acum cuvantul. Poate interpreti?
Ar fi interesant sa facem un profil al celui ce se ocupa cu aceasta arta. :)
Calatorul trebuie sa bata la toate portile inainte de a ajunge la a sa.
Trebuie sa ratacim prin toate lumile din afara pentru a ajunge in sfarsit la templul cel mai launtric.

angi01
Angel
Zodie: Capricorn

Mesaj de angi01 » 11 Noi 2008, 15:30

mda,interesant...

harul,din punctul meu de vedere,este,intr-adevar ceva cu care te nasti dar poate sa fie si dobandit pe parcursul vietii,de obicei in urma unor evenimente mai sumbre(de ex.anumite persoane care au trecut printr-o coma profunda sau chiar moarte clinica). dar,eu totusi sustin ca daca reusesti sa legi niste carti,de exemplu,nu neaparat esti o persoana cu har,chiar daca de cele mai multe ori,ceilalti te-ar categorisi astfel.

iau ca exemplu propria-mi persoana.pot sa imi dau interesul sa inteleg cartile,sa interpretez ce spun ele,de multe ori chiar le nimeresc foarte bine(chiar daca pare lipsa de modestie,nu am intentia de a ma lauda), dar se poate bine-merci sa nu le nimeresc. dar nu ma consider o persoana cu har.harul il ai atunci cand reusesti sa vezi niste lucruri fara ajutorul altor "instrumente",cand ai revelatii.

sunt foarte de acord cu trasaturile mentionate de MAR,ma regasesc in ele,mai putin rabdarea.recunosc ca la acest capitol trebuie sa mai lucrez.am rabdare dar pana la un anumit punct.si inca nu stiu cat de "bun" psiholog as putea fi.dar o caracteristica care imi cam da de furca este asa-zisa functie de scanner.cred ca pot caracteriza o persoana de la prima vedere,doar ca nu ma prea incred in acest "instinct primar",ca sa-l numesc astfel.in schimb ajung intotdeauna la prima idee generata.

deci,ca o concluzie personala,haruleste cu totul altceva decat sa stii sa legi niste carti.
:yes:
Angi

Peitho
Goddess

Mesaj de Peitho » 11 Noi 2008, 15:35

cred ca pot caracteriza o persoana de la prima vedere,doar ca nu ma prea incred in acest "instinct primar",ca sa-l numesc astfel.in schimb ajung intotdeauna la prima idee generata.

:yes:
Asta inseamna ca esti un bun psiholog.
Trebuie sa ratacim prin toate lumile din afara pentru a ajunge in sfarsit la templul cel mai launtric.

cruela
membru Pro
Zodie: Pesti

Mesaj de cruela » 11 Noi 2008, 22:39

nu stiu daca ati vazut-o pe carmen hara cind a venit la maruta la protv la emisiune .

a fost intrebata de cind are harul asta si cum a stiut ca il are .si ea a raspuns ca din copilarie .
a cazut in apa ( parca mures a zis) si in momentul cind era pe fundul apei ea se vedea acolo jos de deasupra ca si cum s-ar fi desprins de trup .
si a zis ca din momentul ala a inceput sa aiba viziuni nu mai retin exact ce a zis .
mi-am adus aminte ca a zis angi de coma si moarte clinica .

curios lucru este ca eu am avut o experienta asemanatoare la raul buzau .
tata ma tinea de maini si ma tragea dupa el prin apa si la un moment dat m-a scapat si am cazut pe spate la fund . imaginile nu-mi mai sunt foarte clare ...parca ma vad si pe mine pe fundul apei parca vad si mainile cautandu-ma .apa era mica acolo m-a scos repede cred .

pt mine nu a reprezentat nimic si nici nu zic ca am vreun har sau sunt eu mai cu mot .insa mi s-a parut izbitor de asemanatoare povestea cu ce a povestit carmen hara.
" un intelectual rezolva problemele, un geniu le evita" einstein

Peitho
Goddess

Mesaj de Peitho » 11 Noi 2008, 23:08

Exact aceeasi experienta si eu la mare...Am ametit si am cazut. Aveam vreo 6 ani. Vedeam parca verde, galben si mi-era somn!!!Si bine!!!Atunci m-am simtit sucita zdravan! Era bunica-mea care tragea de mine. Spunea ca ma impotriveam, ca nu vroiam sa ies din apa. Am inghitit multa apa si m-am simtit rau vreo 2 zile. NU cred ca o sa uit vreodata stare aia de bine, de liniste pe care am simtit-o in apa.

Peitho
Goddess

Mesaj de Peitho » 11 Noi 2008, 23:13

Dar eu sunt Varsator! Deci se expica starea de bine...in apa! :D

anitana
membru

Mesaj de anitana » 12 Noi 2008, 00:27

Si eu sunt varsator cu ascendent in pesti dar nu-mi place apa adanca. Varsatorul e semn de aer, nu?
Tu ce ascendent ai? Ai spus ca esti varsator autentic. Ai si ascendent in varsator? Stii de ce intreb? O fi ceva in neregula cu mine de nu-mi place sa stau prea mult in apa? :dontknow:
Si eu am patit ceva asemanator cand aveam vreo 9 ani la Mare. Dar nu a fost o experienta prea placuta. Cand mi-am revenit ma durea capul ingrozitor.
In fine, voi ati fost mai norocoase.

Peitho
Goddess

Mesaj de Peitho » 12 Noi 2008, 09:12

Eu sunt varsator cu ascendent in scorpion, deci imi place pericolul. Iubesc apa!
Poate ai ramas marcata de acea intamplare. Din cate stiu eu, Varsatorii cu ascendent in Pesti sunt mai tematori,mai putin sigur pe ei, de aceea se tem de pericole (cred ca nu pot face fata).

jr_fairy
Licorna
Zodie: Capricorn

Mesaj de jr_fairy » 25 Noi 2008, 12:13

Foarte interesanta descrierea lui Mar a persoanei "potrivite" de a progresa in aceasta sfera. Ca, de altfel, si amintirile voastre, totusi de la varste fragede. Din cate stiu eu, ceea ce ati spus voi nu inseamna dedublare spontana? Eu am trait astfel de experiente in stare de boala fizica grava sau in momente de suferinta care ma daramau.
Ma documentez si asupra acestui subiect, voi reveni la momentul potrivit cu detalii (poate cateva luni). :lol:
"auzeam în soapta
murmur de copite
zbateri de arípe
nemarturisite
urmaream în taina
lacrima din geana"...

Scrie răspuns