Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

Ce ati dori sa mai gasiti?

Ce ai dori sa mai fie pe acest forum.
Mi_Ar
Piranha

Re: la ce ne asteptam?

Mesaj de Mi_Ar » 09 Iul 2008, 10:07

Pentru primul site dedicat divinatiei Lenormand de la noi, eu as zice ca e destul de bine echipat (ma rog, nu stapanesc problema, deci nu pot fi critica!).
Eu as spune ce nu as vrea: nu as vrea sa ne indepartam prea mult de ceea ce spune Mihnea aici:
" Sper ca impreuna sa dezlegam tainele acestei arte, si sa vedem pana unde putem merge in descifrarea viitorului"...
si zic asta vazand ca centrul de greutate al forumului risca sa devina "Cafeneaua"...la celelate topicuri predomina "rosu"...deci tot munca adminului!
deci cam asta mi-as dori: sa mutam putin mai sus acea concentrare de forte :)
"A iubi înseamnă, poate, a lumina partea cea mai frumoasă din noi.."

Lara

Mesaj de Lara » 09 Iul 2008, 10:09

Ai dreptate,fluture.Si tu,Mi_Ar.Sa nu uitam ca este un forum bazat pe lucrurile despre care pomeneati.Si voi va implicati.Cu drag si cu placere.
Problema este ca nu apar mai multe feluri de interpretare,deoarece persoanele nu comunica.De ce nu o fac?
Eu cred ca multi uita ca e nevoie de autocunoastere.Adica vin,pun intrebarea,asteapta raspunsul si....pleaca.Unii incearca o etalare,dar nu reusesc.E adevarat,nu toti au harul de a fi vizionari.Insa puterea de a se autocunoaste si de a persevera in evolutie ar trebui sa o aiba toti.
De exemplu oare nu ar fi mai bine ca ,daca are cineva o problema ,sa se intrebe inainte de ce o are?Ce poate face personal ca sa o rezolve?
La ce ma gandesc?Ma iau pe mine:vreau sa rezolv problemele relationale...sa spunem.OK,hai sa vad ce-mi dau astrele in bagajul nativ.Vad acolo un Saturn in casa V sau casa VII(e fictiune ce spun acum,Saturnul meu nu-i acolo :grin: ).Nu stiu prea multe,dar pot intreba.Insa cum?Ma aflu intr-un anume moment din viata.Hai sa spun, inainte de a intreba, in care moment sunt.
Mai pot spune si ca ultima relatie este un cosmar.Cineva vine si-mi spune de ce mi se intampla asta.
Prima tendinta este de a nega.Eu nu sunt de vina.De obicei este celalalt.Ei...cred ca a venit momentul sa accept totusi ca s-ar putea sa gresesc si eu.
Hai sa vad si la carti unde as putea gresi?Fac o etalare usoara cu o intrebare simpla,referitoare la mine,in primul rand.Incerc sa explic.Sa ma "VAD".Apoi sa "vad" de ce relatia nu merge,ce as putea face...
As putea intra si pe la altii,sa mai invat,sa le mai dau un sfat.Poate problema lor eu am depasit-o.
Dupa un timp....oare nu s-ar bucura cei care mi-au intins o mana sa ma reintorc si sa le spun:"Ei,am incercat sa fac cum spuneau cartile si...am reusit!"?

angi01
Angel
Zodie: Capricorn

Mesaj de angi01 » 09 Iul 2008, 10:14

si uite asa veti vedea ca tot aceleasi persoane (vreo 7?) se vor invarti in jurul acestei intrebari... :)
Angi

Mi_Ar
Piranha

Mesaj de Mi_Ar » 09 Iul 2008, 10:35

comoditatea, ignoranta, convietuiesc de minune! ..daca tot am dat peste forumul asta, de ce nu as ruga si eu sa mi se "ghiceasca" viitorul...si de ce nu as putea sa ma si supar putin daca nu primesc raspuns?? cred ca e o stare...si risca sa se extinda, dincolo de forumuri.
"A iubi înseamnă, poate, a lumina partea cea mai frumoasă din noi.."

Rozi
Fifi
Zodie: Scorpion

Mesaj de Rozi » 09 Iul 2008, 11:43

Buna fetelor! :D

Uite un topic unde..." se pune tara la cale" :P

Inca un motiv pentru care este atat de vitala si de apreciata Cafeneaua... :clapping:
Aici putem fi liberi sa ne spunem parerea, of-urile, cuvinte din suflet pentru suflet.
Este adevarat, nu putem pierde din vedere rolul acestui site si anume, acela de a ne descoperii pe noi insine si pe cei dragi noua, de a primii informatii si ajutor atunci, cand nu mai facem fata lipsei de ... CUNOASTERE.
Doar, ca la noi, s-a implementat ideea ca informatia - in cele mai bune conditii, adica : gratuita, rapida, de calitate - iti revine ca un cadou perpetuu, pentru care nu trebuie sa depui nici un efort:intelectual, financiar, de timp ,etc :blush:

SUGESTIE!

Daca, considerati ca, munca depusa - in topicurile in care raspundeti la etalari sau faceti voi insiva etalarea - este istovitoare si ca, efortul este mai mare decat ii puteti face fata in mod normal, percepeti o taxa pentru ele... :ok:
Cine va dorii sa se foloseasca de timpul , munca si aptitudinile voastre in divinatie si are nevoie cu adevarat de raspunsuri pertinente va achita costurile.

Acum, la numarul mare de membrii- 1355 pana in acest moment, intr-un timp atat de scurt :yahoo: - a acestui site ne arata ca:

* 7-10 persoane posteaza frecvent,
*45- 50 persoane doresc sa fie ajutati fara sa se fi straduit sa-si descifreze singuri cartile/ sau macar au incercat ... :good:
*unii se inscriu si incearca sa gaseasca "singuri" raspunsuri fara a apela la ajutor:

-stiu sa interpreteze, dar, nu au cartile necesare;
- nu stiu sa interpreteze da,r nu isi posteaza intrebarea de teama de a nu fi gresit intelesi, judecati sau se rusineaza de o anume situatie; :blush: :blush:

* altii, nu au mai intrat pe un Forum si le este greu sa comunice sa-si deschida sufletul... Munca cu Spiritul este una dintre cele mai incalcite si anevoioase munci de efectuat... :)
Poate au nevoie de mai mult timp pentru a se deschide, pentru a capata incredere in ei insisi si in noi. Nu trebuie sa uitam ca, fiecare dintre noi venim cu un bagaj genetic la care se adauga educatia sau mai bine spus dorinta de a fi educati devenind autodidacti.

Oricum ar fi, eu, ma bucur din toata inima de toti membrii a acestui site si la mai multi... :yahoo:

Suntem aici pentru a ne lasa modelati si daca ne este cerut ajutorul , afectiunea si timpul nostru - atat cat il avem disponibil- sa le daruim caci , candava, in mod neasteptat, ele se vor intoarce la noi...

Si daca nu va fi asa ? Ei si ?

" Iubind te daruiesti cu tot ce-ti apartine..." :give_heart: :give_heart: :give_heart: :give_heart: :give_heart: :give_heart: :give_heart: :give_heart: :give_heart:
The love is the unique thing that can occupy and fill the eternity.

Lara

Mesaj de Lara » 09 Iul 2008, 12:13

[quote="Rozi"]
SUGESTIE!

Daca, considerati ca, munca depusa - in topicurile in care raspundeti la etalari sau faceti voi insiva etalarea - este istovitoare si ca, efortul este mai mare decat ii puteti face fata in mod normal, percepeti o taxa pentru ele... :ok:
Cine va dorii sa se foloseasca de timpul , munca si aptitudinile voastre in divinatie si are nevoie cu adevarat de raspunsuri pertinente va achita costurile.

[quote]

Munca depusa poate fi istovitoare,dar rezolvarea nu sunt banii.Nu cred ca cineva dorea sa aduca in discutie asa ceva,Rozi.Forumul nu are aceasta destinatie.Sincer...ma deranjeaza ideea.
Sau cum te gandeai?Ca sa spun o vorba buna sa pun o taxa?
Ca sa intind o mana de ajutor sa pun un pret?

Rozi
Fifi
Zodie: Scorpion

Mesaj de Rozi » 09 Iul 2008, 13:39

Lara, cred ca nu m-am facut bine inteleasa... :stop:

Din cele mai vechi timpuri munca, efortul in oricare dintre domenii a fost remunerat cumva: in produse, in aur , in hartii (banii din zilele noastre), etc.
Informatiile (studiile), priceperea intr-un domeniu sau in altul le obtinem dupa ani si ani de munca cu efort financiar consistent sau ca autodidacti...
La randul nostru traim/vom traii din ceea ce am invatat, din ceea ce ne pricepem sa facem cel mai bine.
Este normal sa ajutam sa oferim sprijin de oricare natura ar fi el si toate astea pot fi facute la infinit daca, ceea ce cheltui in ajutorarea celorlalti nu depasesc cu mult cheltuielile proprii, ale familiei, a celor ce depind de tine...
Oricat de buni am fi, nu ne putem intinde mai mult decat ne este plapuma...
In spatele acestui forum se ascunde un bagaj enorm de munca, de nopti nedormite, de ore neacordate familiei sau prietenilor si toate astea din dorinta de a arata site-ul asa cum arata... EXCELENT!
Acest site, spatiul alocat lui, costa multi bani si cu cat se va extinde mai mult costurile se vor ridica. Nu cred ca, i se va spune lui Mihnea: "Pentru ca , urmaresti binele tuturor acelora ce intra pe site, pentru ca lucrezi dezinteresat si gratuit pentru ei, noi te vom scuti de taxe si iti permitem sa extinzi site-ul atat cat doresti."

Da, in orice domeniu de activitate, chiar si in cele umanitare, nimeni nu poate lucra absolut gratuit, ar fi o utopie sa credem asta...
Si acest site, ca toate celelalte se intretine cu bani, din pacate...

Angi, Mihnea, Ana, ...au invatat ceva ani- si inca mai invata - ca sa poata da aceste raspunsuri pertinente.
Imi pare corect sa fie remunerati - serviciile ce vor fi taxate , precum si costurile lor, sa fie decise de administrator - acei, ce depun efortul constant, de-a sta, ore in sir in fata calculatorului in detrimentul familiei si a altor interese personale.

In ceea ce ma priveste, eu, pot posta doar la ...Cafenea . Topicurile de mai sus de aceasta, depasesc cu muuuuuuuuuuult sfera mea de pricepere,asa ca, ma voi rezuma doar la ceea ce stiu sa fac mai bine pentru binele celorlalti, in mod gratuit... :D
The love is the unique thing that can occupy and fill the eternity.

fluture
membru Club

Mesaj de fluture » 09 Iul 2008, 13:47

Lara spui
Problema este ca nu apar mai multe feluri de interpretare,deoarece persoanele nu comunica.De ce nu o fac?

pai vor raspunsuri fara sa depuna un efort cati isi dau seama ca totul depinde de interpretare deci si de cine esti TU in esenta
cati stiu cine sunt
si apoi motive se gasesc functie de personalitate, nivel de evolutie, propriile limitari..etc
oricum este alegerea fiecaruia nu?

si apoi cine are de pierdut?...comunicand inveti, acumulezi, socializezi, darui si primesti...important este sa faci totul fara a dori stelute sau statui in Piata universitatii ...ci doar pentru ca asa esti

angi01
Angel
Zodie: Capricorn

Mesaj de angi01 » 09 Iul 2008, 14:05

Ca sa spun o vorba buna sa pun o taxa?
Ca sa intind o mana de ajutor sa pun un pret?
lasand la o parte discutiile iscate despre bani,eu as spune:cine zice ca acea vorba buna sau acea mana de ajutor sunt intr-adevar ceea ce are nevoie celalalt? stim noi oare de ce are intr-adevar nevoie celalalt?ceea ce pentru noi pare a fi bun ,pt. altul poate fi rau sau nesemnificativ. si imi vine o idee acum de a pune o intrebare,dar locul potrivit ar fi la topicul"daca ti-as oferi..."
daca ti-as oferi cinci carute cu bani ce ai face? :pardon:
bogatiile adevarate nu sunt cele materiale... :P
Angi

Lara

Mesaj de Lara » 09 Iul 2008, 14:14

Rozi scrie:Lara, cred ca nu m-am facut bine inteleasa... :stop:

Din cele mai vechi timpuri munca, efortul in oricare dintre domenii a fost remunerat cumva: in produse, in aur , in hartii (banii din zilele noastre), etc.
Informatiile (studiile), priceperea intr-un domeniu sau in altul le obtinem dupa ani si ani de munca cu efort financiar consistent sau ca autodidacti...
La randul nostru traim/vom traii din ceea ce am invatat, din ceea ce ne pricepem sa facem cel mai bine.
Este normal sa ajutam sa oferim sprijin de oricare natura ar fi el si toate astea pot fi facute la infinit daca, ceea ce cheltui in ajutorarea celorlalti nu depasesc cu mult cheltuielile proprii, ale familiei, a celor ce depind de tine...
Oricat de buni am fi, nu ne putem intinde mai mult decat ne este plapuma...
In spatele acestui forum se ascunde un bagaj enorm de munca, de nopti nedormite, de ore neacordate familiei sau prietenilor si toate astea din dorinta de a arata site-ul asa cum arata... EXCELENT!
Acest site, spatiul alocat lui, costa multi bani si cu cat se va extinde mai mult costurile se vor ridica. Nu cred ca, i se va spune lui Mihnea: "Pentru ca , urmaresti binele tuturor acelora ce intra pe site, pentru ca lucrezi dezinteresat si gratuit pentru ei, noi te vom scuti de taxe si iti permitem sa extinzi site-ul atat cat doresti."

Da, in orice domeniu de activitate, chiar si in cele umanitare, nimeni nu poate lucra absolut gratuit, ar fi o utopie sa credem asta...
Si acest site, ca toate celelalte se intretine cu bani, din pacate...

Angi, Mihnea, Ana, ...au invatat ceva ani- si inca mai invata - ca sa poata da aceste raspunsuri pertinente.
Imi pare corect sa fie remunerati - serviciile ce vor fi taxate , precum si costurile lor, sa fie decise de administrator - acei, ce depun efortul constant, de-a sta, ore in sir in fata calculatorului in detrimentul familiei si a altor interese personale.

In ceea ce ma priveste, eu, pot posta doar la ...Cafenea . Topicurile de mai sus de aceasta, depasesc cu muuuuuuuuuuult sfera mea de pricepere,asa ca, ma voi rezuma doar la ceea ce stiu sa fac mai bine pentru binele celorlalti, in mod gratuit... :D

Probail ca nu ai inteles bine ceea ce eu am vrut sa spun,Rozi.
In primul rand:nu ne costa nimic sa mergem sa ne salutam.Sau nu stim?Atunci invatam.Ma intreb de ce oare doar Mihnea, eu,Fluture,Angi si Mi_Ar am trecut sa intampinam noii veniti?
La tine...nu sunt sigura.Ai primit o pedeapsa la Fazan si ti-ai facut-o.
Apoi....nici eu nu sunt as in etalari.Invat.Dar e de datoria mea ca OM,nu ca MODERATOR ,sa dau un exemplu despre cum poti invata,daca doresti.Sa cer bani pentru asta?
Mi-e greu sa merg la Jurnal si sa rad eu de mine sau sa ma bucur cand am tras o carte si am interpretat-o?Mi-e greu sa intru prin vecini,la oamenii pe care la Cafenea i-am cunoscut si sa le spun o gluma,sau o vorba de incurajare?
Sau sa cer bani pentru asta?Sau pentru moderare????
Intr-un singur lucru ai dreptate:in SPATELE Forumului sta munca multa.Dar ma intreb daca ,fiind in spate,e stiuta.Si poate nici nu se doreste a fi stiuta.
Cat despre costurile unui Forum...Hai sa-ti spun:vin de pe un alt Forum care are 68000 de membri.Zilnic,activi peste 9000.S-a pus in discutie la un moment dat,dupa 2 ani,problema costurilor.Dar tot asa,fara stirea si acordul administratorului.Nu intru in alte amanunte...pentru ca pur si simplu nu este cazul deocamadata.Si nu-mi permit sa vorbesc in numele altora.
In numele meu pot sa spun clar si raspicat:nici de ar oferi fiecare user o suma lunara pentru munca mea de moderator vazuta si nevazuta,aici sau acolo NU as accepta.Este voluntariatul meu.Este obligatia mea fata de societate.Este ceva ce impart,din ceva ce am primit .
Si cred ca nu era cazul sa fie deschis un asemenea subiect aici si acum.

Scrie răspuns