Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

intrebare citire etalare 36 (9x4)

Discutii despre semnificatia cartilor Lenormand.
Scrie răspuns
kenaz
Zodie: Gemeni

intrebare citire etalare 36 (9x4)

Mesaj de kenaz » 25 Dec 2011, 23:12

Bine v-am regasit !

Am rugamintea de-a ma lamuri in nedumerirea mea : am facut o etalare 36 (9x4), semnificator femeia=eu, carte care a ales casa/pozitia 27, care e utlima pozitie din penultimul rand.

Intebarea mea este cum trebuie sa imi citesc viitorul, cel de sub picioarele femeii, deasupra capului sau... ? Stanga stiu ca tine de trecut, dar ea e in pozitia 27, nu mai are carti in dreapta...
Un gand de recunostiinta pentru cel care imi va lumina dilema !

Sarbatori tihnite va doresc si numai bine ! :bye:

elenatudorescu

Re: intrebare citire etalare 36 (9x4)

Mesaj de elenatudorescu » 26 Dec 2011, 13:12

Etalarea poate sa arate viitorul intrebarii care te framanta cand semnificatorul este astfel pozitionat si deci cum nu te intereseaza ce lucruri se vor petrece despre care sa nu stii atunci ai descrisa situatia in fata semnificatorului tau si sub el. Prin urmare cartile le interpretezi ca de obisnuinta, sus viitorul, jos prezentul.

kenaz
Zodie: Gemeni

Mesaj de kenaz » 26 Dec 2011, 15:31

elenatudorescu scrie:Etalarea poate sa arate viitorul intrebarii care te framanta cand semnificatorul este astfel pozitionat si deci cum nu te intereseaza ce lucruri se vor petrece despre care sa nu stii atunci ai descrisa situatia in fata semnificatorului tau si sub el. Prin urmare cartile le interpretezi ca de obisnuinta, sus viitorul, jos prezentul.

Multumesc,

am facut etalarea 36 pentru viitor, nou job...
In acest caz, trebuie sa renunt la interpretarea pe case, nu ?!

Deasupra mea am inima si scrisoarea care poate insemna multe...
Pe diagonala un cosciugsi sarpele.... si la trecut - soarele, inelul, cainele prieten, pestii...hmmm

Am citit pe forum despre Lenormand, am gasit mai putin despre casele Lenormand in variante mai mici de 36 (ma intreb de ce la varianta 8x4 rezultatul il dau ultimele 4 carti), dar mai caut, precum caut semnificatia originara a ultimei pozitii 36, caci unele interpretari (diferite siteuri straine) difera net. Eu o iau ca pereche cu prima carte, intrebare-raspuns impreuna cu taierea, dar cum sunt incepatoare, nu am convingerea ca procedez in accord cu acel cod Lenormand...

Multumesc,
K.

Imagine

Imagine

elenatudorescu

Mesaj de elenatudorescu » 27 Dec 2011, 00:06

Eu nu am habar despre sistemul pe care l-ai prezentat mai sus. Eu ghicesc simplu si clasic cu case si tot tacamul sau macar incerc. Cred ca te inseli, la etalarea marele joc sau cartea vietii nu se pun intrebari de tipul daca da sau nu si raspunsurile le regasesti in toata etalarea. La etalarile 8x4 cele 4 carti de jos arata situatia generala si nu raspunsul. Pozitia semnificatorului are o relevanta asupra a ceea ce se ghiceste, casa si randul sunt importante. Cand este ca la tine as spune ca ai o serie de probleme particulare din trecut care afecteaza prezentul si a caror continuitate o regasesti in asocierile cartilor liniar si diagonal din randurile ce stau sus. Vad ca te-ai casatorit recent si esti inca la inceputul carierei sau ai lucrat undeva si acum esti in somaj. Daca astepti niste bani de la acest fost loc de munca sa iti vina nu vor veni, as zice fost loc de munca dupa combinatia sicriu-inima, vad ca ai sau vei avea promisiuni de plata pentru ceva job as zice, e totusi pe viitorul tau. S-ar putea sa vina o oferta de job undeva in maxim o 2 luni dar aceasta nu va fi satisfacatoare in plan material, vei face o calatorie lunga pentru aceasta sansa insa in final sunt doar iluzii si atat, se pare ca nu vei primi recompensa materiala pe care o astepti. Ar mai fi si niste tensiuni in casa datorate acestei plecari a ta, sau esti avertizata ca acel contract sau acea formalitate pe care trebuie sa o faci nu este onesta.

elenatudorescu

Mesaj de elenatudorescu » 27 Dec 2011, 00:24

Mai vad ca iti doresti mult sa ai un copil pe linia trecutului insa se pare ca aceasta situatie este in ceata in prezent datorita situatiei materiale.

elenatudorescu

Mesaj de elenatudorescu » 27 Dec 2011, 10:16

Ar mai fi vorba si de decesul unei femei in varsta din familia ta, aceasta iti va lasa in acest caz o mostenire substantiala, parca ar fi vorba de o vila sau o afacere dar acestea par undeva mai departe in timp as spune, poate ma insel, vei avea in urmatoarele 6 luni de a face probabil cu un eveniment de tipul acesta.

Scrie răspuns