Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

care este metoda voastra de a citi marea ETALARE ?

Discutii despre semnificatia cartilor Lenormand.
Scrie răspuns
1987
membru
Zodie: Berbec

care este metoda voastra de a citi marea ETALARE ?

Mesaj de 1987 » 06 Aug 2013, 15:18

Va rog completati-ma corectati-ma pt ca nu stiu daca abordez bine cartile pls.
pt inceput eu iau primele 3 carti poz 1 2 3 drept measaj imp[ortant pt consultant legat de present, citesc combinatiile cartiilor dar tin cont si de casele acestora .apoi incep prin a cauta semnificatorul vad care e treaba cu el ea...si merg usor usor spre cartile care imi atrag atentioa sicriu cruce copil ..urs si vad cartile din jurul lor ..cartiloe ce le inconjoara
merg si pe diagonal nu pot sa-mi dau seama de timp cum pot vedea timpul ce anume ne indica timpul casa pe care sta cartea sau cartea care sta pe casa este timpul
pls explicate-mi si mie metoda voastra ..sau corectati metoda mea
merci

eveofthemoon
membru Club
Zodie: Capricorn

Re: care este metoda voastra de a citi marea ETALARE ?

Mesaj de eveofthemoon » 06 Aug 2013, 22:23

Te uiti la colturi sa vezi tema etalarii. Apoi, la tabloul de 4 carti din centru care iti ofera mai multe detalii despre ceea ce este in mintea si in sufletul persoanei care face etalarea. Te uiti apoi pe ce casa se afla Doamna/ Domul si faci oglindirile. Daca vrei sa afli despre un anume domeniu, te uiti la semnificatorul pentru domeniul respectiv ( Ancora, Inima, Inel, etc) si il incadrezi intr-un tablou de 9 carti cu el in mijloc. Apoi incepi de deasupra lui si te duci in sensul acelor de ceasornic pana ajungi la cartea de unde ai plecat. Faci corespondentele, oglindirile pentru cartile din tabloul ales de 9. Viitorul este in dreapta ( vertical si diagonale), trecutul in stanga( vertical si diagonale), iar prezentul este coloana pe care se afla semnificatorul. Cam acestea ar fi tehnicile fundamentale. Bineinteles, nu singurele. Pe acestea le folosesc eu. Dar dincolo de tehnica aleasa, Lenormandul este inspiratie si intuitie asuciate cu aceste tehnici si cu altele.

Succes la etalari! :)

Eve :hagirl:
Follow your dreams... they know the way.

eveofthemoon
membru Club
Zodie: Capricorn

Mesaj de eveofthemoon » 06 Aug 2013, 22:27

A, mai sunt si alte aspecte, cateva, acum rapid: cartea aflata pe casa 4 este cartea ,,secreta" a Domnului/ Doamnei ( ,,casa" lui/ ei metaforic vorbind), ofera informatii despre personalitate, atitudine. Faci si pentru ea oglindirea si corespondentele. De asemenea, pozitia 14 este casa iubirii, si in afara de semnificatorul Inima sau Inel, iti ofera si ea informatii de care poate depinde sensul etalarii.
Follow your dreams... they know the way.

1987
membru
Zodie: Berbec

Mesaj de 1987 » 08 Aug 2013, 15:23

iti multumesc frumos cu siguranta mam desteptat putin chiar nu stiam treaba cu casa 4 si cu 14 cum ca ar fi casa iubirii eu stiam ca casa iubiri si a casatoriei(contract ) este 24 25 ./ mersi mult :hagirl:

Scrie răspuns