Pentru etalări online se poate folosi siteul http://mihneafiran.ro. :)

Buna

Scrie cateva cuvinte despre tine, o scurta caracterizare, asa cum te vezi tu. Spune-ne zodia ta, eventual si Ascendentul. Aici trebuie sa fie primul tau mesaj.
Reguli forum
Scrie aici o scurta caracterizare a ta. Este de ajutor daca treci si data nasterii, eventual localitatea si ora, daca o stii.
mfe126love
Zodie: Fecioara

Buna

Mesaj de mfe126love » 29 Aug 2010, 12:44

Azi am intrat si eu pe forum si sunt cunoscatoare de cartile unguresti si gypsi cart

Dama de Trefla
Pirandó
Zodie: Sagetator

Re: Buna

Mesaj de Dama de Trefla » 29 Aug 2010, 19:55

Bine ai venit :trefla:
Ieri este istorie.....Maine este mister...

iard
membru Club
Zodie: Pesti

Mesaj de iard » 29 Aug 2010, 20:20

Buna!
Poate ne arati si noua cum folosesti cartile unguresti. Pe mine, cel putin, ma intereseaza.
Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior, semper in te glorior!

mfe126love

Mesaj de mfe126love » 29 Aug 2010, 20:23

O sa scriu cum fac eu etalarea daca sunteti interesati

iard
membru Club

Mesaj de iard » 29 Aug 2010, 20:28

Da, multumesc! Folosesti etalari diferite in functie de domeniul intrebarii?

carmen12
membru Pro
Zodie: Sagetator

Mesaj de carmen12 » 29 Aug 2010, 20:46

ti-am trimis un mesaj privat, imi poti raspunde te rog?

mfe126love

Mesaj de mfe126love » 29 Aug 2010, 20:55

In primul rand cand amestegi cartile te gandesti la persoana la care dai la numele ei si la culoarea ei de par si de ochi( 3 de rosu-femeie bruneta cu ochi caprui, 3de verde- femeie deschisa in culoare blonda cu ochi albastri sau verzi, 3 de daba-femeie satena sau femeie mai plinuta, femeie de bani, 3 ghinga- femeie care imbraca haina statului; pentru barbati se folosesc 2 de rosul- barbat brunet....) dupa ce amesteci bine cartile cauti in pachet cartea corespunzatoare caracteristicilor persoanei respective si te uiti ce e in spatele carti e trecutul si ce e in fata prezentul. Iau cartea persoanei respective si o pun la mijloc apoi iar amestec si pun persoana respectiva sa taie cartile si sa traga 3 carti(sau tai eu pentru persoanele care nu sunt de fata si extrag eu 3 carti) pe care le asej cu fata in jos deasupra carti persoanei respective. Iau apoi prima carte de deasupra pachetului si o intorc si o asezi deasupra carti persoanei respective si mai pun urmatoarele 3 carti din pachet peste ea(reprezinta ce gandeste persoana respectiva) apoi urmatoarea carte din pachet o pun intoarsa in fata carti personale di iar urmatoarele 3 cu fata in jos peste carte aceea(reprezinta ce urmeaza in fata) apoi urmatoarea carte din pachet iar o pun intoarsa cu fata in sus si urmatoarele 3 carti peste ea si le asezi dedesuptul carti personale(reprezinta ce ii ieste pe suflet la persoana respectiva si ce calca in picioare) apoi mai iau o carte intoarsa cu fata in sus si mai pun 3 deasupra cu fata in jos si le pun la spatele carti personale(reprezinta ce da persoana la spate sau trecutul persoane respective). Le intorc pe rand si le intrepretez.

iard
membru Club

Mesaj de iard » 30 Aug 2010, 21:42

Multumesc mult :thankyou:
Dar prin 2 pentru barbati si 3 pentru femei ce carti intelegi? Ca la pachetele unguresti ("magyar kartya", cu tematica din Wilhelm Tell) pe care le am nu exista decat de la 7 la 10, as (cu anotimpurile) si cartile de curte (rege, ofiter, subofiter)... :dontknow:

mfe126love

Mesaj de mfe126love » 30 Aug 2010, 22:31

3-dama,2- valet

camycamycamy
membru Pro
Zodie: Berbec

Mesaj de camycamycamy » 30 Aug 2010, 23:10

Sfat...eu stiu ca daca iti dai tie in carti...tai cu dreapta,iar daca dai pentru altcineva...tai cu stanga :) :bye:
Multumesc tuturor ce exista in viata mea.

Scrie răspuns